Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






VI. Замацаванне новага матэрыялу






VI. Замацаванне новага матэрыялу

¾ Запішыце словы ў два слупкі (у першы — 3 раздзяляльным мяккім знакам, у другі — з апострафам).

Льецца, б'ецца, п'е, вераб'іха, кап'ё, більярд, э'явіўся, пад'езд, зальюць, сям'я, вульі, салью, альянс.

VII. Пісьмо пад дыктоўку.

Самастойна паўтарыць арфаграмы.

У лес

Надвор'е выдалася добрае. Было ўжо за поўнач, але паветра стаяла цёплае. Хлопцы расклалі вогнішча. Спачатку паклалі сухога галля. Потым налажылі плашык дроў. Агонь хутка разгараўся. Стала зусім цёпла і светла. Перад вогнішчам павячэралі і адпачылі. Шмат гутарылі пра розныя з'явы прыроды.

Заданні да тэксту:

− I варыянт.

1. Разабраць трэці сказ па членах сказа.

2.Палічыць літары і гукі ў словах: надвор'е, стаяла, галля.

3.Падкрэсліць назоўнікі.

− II варыянт.

1. Разабраць шосты сказ па членах сказа.

2.Палічыць літары і гукі ў словах: з'ява, цёплае, розныя.

3.Падкрэсліць дзеясловы.

v Узаемаправерка

VIII. Вынікі ўрока. Рэфлексія.

¾ Ацаніце свае веды, свой настрой, сваю працу.

IX. Дамашняе заданне.

Практыкаванне 13. с. 9.

4 КЛАС Паý тарэнне вывучанага ý 3-м класе па тэме «Склад слова. Правапіс прыставак»  
Мэта: узнавіць і ўдакладніць веды вучняў пра значымыя часткі сло- ва: прыспіаўку, корань, суфікс, канчатак; практыкаваць у разборы слоў па саставу, у падборы аднакаранёвых слоў; садзейнічаць развіццю вуснага маўлення, увагі, памяці; ствараць умовы для фарміравання навыку супрацоўніцтва..

Ход урока

I. Арганізацыйны момант. Моўная размінка

Дзеці чытаюць скорагаворку:

Лянок не любіць лянот.

Лянот не любіць лянок.

− Якія словы ў скорагаворцы падобныя па гучанні? (Лянок, лянот.)

—Якое лексічнае значэнне яны маюць? (Лянок — травяністая раслніна, са сцяблоў якой атрымліваюць валакно, а з насення — алей. Лянота — адсутнасць жадання працаваць, рабіць што-небудзь.)

—Чаму лянок не любіць лянот?

—А вы любіце сябраваць з лянотай? (Адказы.)

—Давайце зараз разам прагонім ляноту і пачнем працаваць з ахвотай і плённа.

ІI. Праверка дамашняга задання.

Практыкаванне № 16. с. 11.

− Пра што ідзе гутарка ў гэтых сказах?

—Як адносяцца беларускія пісьменнікі да прыроды роднага краю? (Адказы.)

—Дзякуючы чаму мы можам гак сказаць?

—Якія словы ў гэтых сказах ужыты ў пераносным значэнні? Знайдзіце ў тэксце практыкавання і назавіце сінонімы.

—Дапоўніце наступныя сказы:

ü «Сінонімы — гэта...».

ü «Антонімы — гэта...».

—Падбярыце да дзеясловаў з тэксту практыкавання антонімы.

—Якія звесткі пра слова вы запомнілі з прошлага ўрока?

—Як вы адносіцеся да прыродных багаццяў сваёй краіны? (Адказы.)

III.Арфаграфічная размінка

Родны кут

Каля вербаў па-над р..чкай

Хаты нашай вёскі.

Дзе-нідзе, нібыта свечкі,

Белыя б..розкі. Спее жыта к..ласамі,

Шэпчацца на п..лі.

I в..тры сп..ваюць самі

Нам аб светлай долі.

(II. Прыходзька.)

− Знайдзіце словы ў пераносным значэнні.

—Устаўце прапушчаныя літары.

IV.Хвілінка чыстапісання

− Дзеці, паглядзіце ўважліва па запісаныя вамі словы. Што агульнага ў іх можна вылучыць?

—Якія гэта словы? (Адказы.)

—Што такое корань?

—Як вылучыць корань у слове? (Адказы.)

—Са слоў прыгажосцю, у, цешаць, кожную, года, вока, пару, сваёй, бярозкі складзіце сказ, запішыце яго, падрэсліце галоўныя члсны сказа, зверху абазначце часціны мовы, якімі яны выражаны.

V.Слоўнікавая работа

Дождж, вокладка, сусед, надвор’е, вераб’і, пялёстак, нячутна, пенал, чысціня.

VI. Тлумачэнне новага матэрыялу.

− Дзеці, адкрыем падручнік на с.13 і прачытаем запісанае там правіла.

Работа над правілам.

—Чаму корань — самая важная частка слова?

—Як вызначыць корань слова?

—Якія словы называюцца роднаснымі?

VІI. Замацаванне новага матэрыялу.

Для замацавання правіла дзецям прапануецца выканаць практыкаванне № 20. с. 13.

1) Гульня «Чацвёртае лішняе».

− Знайдзіце лішняе слова, запішыце астатнія і выдзяліце ў аднакаранёвых словах корань

1. Страх, страха, страшыць, бясстрашны.

2. Шэсць, шосты, шост, шасцёрка.

3. Рак, рака, рачны, рачулка.

4. Сава, савяня, савянятка, савацца.

5. Лясны, лесвіца, узлесак, ляснік.

Фізкультхвілінка.

2) Выкананне практыкавання № 21, с. 13.

—3 дапамогай якой часткі слова ўтвораны новыя словы? Для чаго служыць суфікс?

—Якія часткі слова вы яшчэ ведаеце?

—Для чаго яны патрэбны?

—Як разабраць слова па саставу?

3)Гульня «Рэшата».

− «Перасейце» словы з суфіксам -нік - у два мяшкі. У першы мяшок «сеем» словы са значэннем «лес, зараснік», падымаючы рукі ўгору і гойдаючыся, як дрэвы ад ветру; у другі «насыпаем», прысядаючы, словы са значэннем «асоба, якая выконвае дэеянні».

Словы для гульні: ажыннік / ежевичник/, алешнік / ольшаник/, асіннік, бруснічнік, бярэзнік, вартаўнік, жартаўнік, заваёўнік, заступнік, качэўкік, кіраўнік, маліннік, рабіннік, сасоннік, чараўнік, чарнічнік, шыпшыннік.

4) Самастойная работа

− Устаўце прапушчаныя літары і абазначце прыстаўкі

А…копваць, а…возіць, па…карміць, па…несці, на…дрэзаць, па…сушыць, ра…дзяліць, ра…церці.

IX. Вынікі ўрока. Рэфлексія.

¾ «Як цябе завуць?» — спыталі ў суседа прыстаўка і суфікс. Што адказаў сусед?

—Як вылучыць корань слова?

—Як разабраць слова па саставу?

—Закончыце сказ: «Сваёй работай на ўроку я задаволены (не задаволены) таму, што...».

Х. Дамашняе заданне. Практыкаванне 22. с. 14.

 

Знайдзіце лішняе слова, запішыце астатнія і выдзяліце ў аднакаранёвых словах корань 1. Страх, страха, страшыць, бясстрашны. 2. Шэсць, шосты, шост, шасцёрка. 3. Рак, рака, рачны, рачулка. 4. Сава, савяня, савянятка, савацца. 5. Лясны, лесвіца, узлесак, ляснік.
Устаўце прапушчаныя літары і абазначце прыстаўкі А…копваць, а…возіць, па…карміць, па…несці, на…дрэзаць, па…сушыць, ра…дзяліць, ра…церці.
Знайдзіце лішняе слова, запішыце астатнія і выдзяліце ў аднакаранёвых словах корань 1. Страх, страха, страшыць, бясстрашны. 2. Шэсць, шосты, шост, шасцёрка. 3. Рак, рака, рачны, рачулка. 4. Сава, савяня, савянятка, савацца. 5. Лясны, лесвіца, узлесак, ляснік.
Устаўце прапушчаныя літары і абазначце прыстаўкі А…копваць, а…возіць, па…карміць, па…несці, на…дрэзаць, па…сушыць, ра…дзяліць, ра…церці.
Знайдзіце лішняе слова, запішыце астатнія і выдзяліце ў аднакаранёвых словах корань 1. Страх, страха, страшыць, бясстрашны. 2. Шэсць, шосты, шост, шасцёрка. 3. Рак, рака, рачны, рачулка. 4. Сава, савяня, савянятка, савацца. 5. Лясны, лесвіца, узлесак, ляснік.
Устаўце прапушчаныя літары і абазначце прыстаўкі А…копваць, а…возіць, па…карміць, па…несці, на…дрэзаць, па…сушыць, ра…дзяліць, ра…церці.
Знайдзіце лішняе слова, запішыце астатнія і выдзяліце ў аднакаранёвых словах корань 1. Страх, страха, страшыць, бясстрашны. 2. Шэсць, шосты, шост, шасцёрка. 3. Рак, рака, рачны, рачулка. 4. Сава, савяня, савянятка, савацца. 5. Лясны, лесвіца, узлесак, ляснік.
Устаўце прапушчаныя літары і абазначце прыстаўкі А…копваць, а…возіць, па…карміць, па…несці, на…дрэзаць, па…сушыць, ра…дзяліць, ра…церці.
Знайдзіце лішняе слова, запішыце астатнія і выдзяліце ў аднакаранёвых словах корань 1. Страх, страха, страшыць, бясстрашны. 2. Шэсць, шосты, шост, шасцёрка. 3. Рак, рака, рачны, рачулка. 4. Сава, савяня, савянятка, савацца. 5. Лясны, лесвіца, узлесак, ляснік.
Устаўце прапушчаныя літары і абазначце прыстаўкі А…копваць, а…возіць, па…карміць, па…несці, на…дрэзаць, па…сушыць, ра…дзяліць, ра…церці.
Знайдзіце лішняе слова, запішыце астатнія і выдзяліце ў аднакаранёвых словах корань 1. Страх, страха, страшыць, бясстрашны. 2. Шэсць, шосты, шост, шасцёрка. 3. Рак, рака, рачны, рачулка. 4. Сава, савяня, савянятка, савацца. 5. Лясны, лесвіца, узлесак, ляснік.
Устаўце прапушчаныя літары і абазначце прыстаўкі А…копваць, а…возіць, па…карміць, па…несці, на…дрэзаць, па…сушыць, ра…дзяліць, ра…церці.
Знайдзіце лішняе слова, запішыце астатнія і выдзяліце ў аднакаранёвых словах корань 1. Страх, страха, страшыць, бясстрашны. 2. Шэсць, шосты, шост, шасцёрка. 3. Рак, рака, рачны, рачулка. 4. Сава, савяня, савянятка, савацца. 5. Лясны, лесвіца, узлесак, ляснік.
Устаўце прапушчаныя літары і абазначце прыстаўкі А…копваць, а…возіць, па…карміць, па…несці, на…дрэзаць, па…сушыць, ра…дзяліць, ра…церці.
4 КЛАС Агульныя звесткі пра тэкст    
Мэта: сістэматызаваць і пашыраць веды вучняўпра тэкст, яго тэму, асноўную думку, загаловак, будову; адпрацоўваць уменне адрозніваць тэкст ад простага набору сказаў; развіваць вуснае і пісьмовае маўленне вучняў; вучыць складаць тэксты самастойна на прапанаваную тэму; выхоўваць добрыя ўзаемаадносіны ў калектыве і актывізаваць эмацыянальную сферу.  
Абсталяванне: падручнік па беларускай мове (4 кл., ч. 1); беларуска- рускі слоўнік; «слоўнік настрою»; дрэва ведаў; рознакаляровыя лісточкі паперы.  

Ход урока

I. Арганізацыйны момант.

Настаўнік жадае вучням поспехаў і добрага настрою на ўроку.

II. Праверка дамашняга задання.

Работа па групах.

Практыкаванне № 25. с. 15. Выконваюць чатыры групы вучняў. Кожная група тлумачыць па аднаму сказу: арфаграмы, дзейнік і выказнік, мовы.

Хвілінка чыстапісання


Заданні да напісаных сл о ў:

1. Растлумачыць назвы месяцаў. (Уверасні — цвіце верас; у кастрычніку — лісце яркае, як касцёр; кастрыца — пацёртыя часткі сцябла льну іібо канапель, аддзеленыя ад валакна пры апрацоўцы; у лістападзе — ападае апошняе лісце.)

Гука-літарны аналіз слова «восень».

IV. Арфаграфічная размінка.

¾ Дома вы працавалі з вершам П. Броўкі пра лета, а зараз мрачытаем верш пра восень, нашу сённяшнюю сяброўку. (Чытанне вер- ша моўчкі, шэптам, услых.)

* * *

Вось і лета сышло. Цяжка нам заўважаць,

Адспявалі калоссі. Як з'яўляецца восень.

 

Непрыкметна зусім Гляне жоўтым лістком

Праплыве павуцінкай, 3-пад зялёнай хусцінкі.

Заданні да тэксту верша:

1. Растлумачыць арфаграмы.

2.Растлумачыць выразы «гляне жоўтым лістком з-пад зялёнай хус- цінкі», «праплыве павуцінкай».

—У якім сэнсе яны ўжыты?

3- Запісаць першыя чатыры радкі верша, падкрэсліці. арфаграмы.

—Якія яшчэ прыкметы восені вы ведаеце?

Фізкультхвілінка для вачэй.

V. Тлумачэнне новага матэрыялу.

¾ Дзеці, давайце яшчэ раз звернемся да верша пра восень і адкажам на наступныя пытанні:

—Колькі ў гэтым вершы сказаў? (Чатыры.)

—Ці можа адзін сказ падрабязна і поўнасцю раскрыць змест паве- дамляемага? (Не.)

—Ці ёсць сэнсавая сувязь гіаміж сказамі? (Сказы звязаны паміж са- бой па сэнсе.)

—Такім чынам, у нас ёсць некалькі сказаў з агульнай думкай і тэмай. Значыць перад намі што? (Тэкст.)

—Цяпер давайце вызначым тэму ўрока. (Агульныя звесткі пра тэкст.) Якіх мэт мы павінны сёння дасягнуць? (Успомніць набытыя ве- ды пра тэкст, умець адрозніваць тэкст ад звычайнага набору сказаў.)

—Працягваем нашу гаворку пра восень. Адкажыце мне, якая бывае восень? Апішыце вусна тую восень, якая вам падабаецца.

1) Работа па падручніку

Практыкаванне № 26. с. 16. Вучні ў групах складаюць сказы, устаўляючы патрэбныя словы. У выніку атрымліваецца харакгарыстыка тэксту. На дошцы настаўнік афармляе кластэр.

Схема 1

2) Гульня “Перакладчыкі”.

¾ Дзеці, вы павінны перакласці на рускую мову прапанаваныя словы. Яны спатрэбяцца нам для дальнейшай работы.

Паратунак - Паляўнічыя –

Незайздроснае жыццё - Хуткасць –

Маланка - Хмара –

Портачкі –

Вучні ў парах перакладаюць словы, пры неабходнасці карыстаюцца беларуска – рускім слоўнікам. Праверка праводзіцца калектыўна.

VI. Замацаванне новага матэрыялу

¾ Прачытайце сказы. Ці можна іх назваць тэкстам? Чаму? Што трэба зрабіць, каб атрымаўся тэкст? (Дзеці карыстаюцца ў якасці апоры складзеным кластэрам.)

¾ Пра каго гэты тэкст?

¾ Што даведаліся пра жыццё зайца?

Настаўнік звяргае ўвагу на перакладзеныя вучнямі словы, якія сустракаюцца ў тэксце і прапануе растлумачыць іх сэнс у сказах.

Вучні спачатку працуюць па групах. Потым зачытваюць тэкст, які ў іх атрымаўся. Даюць яму назву.

- Якая асноўная думка тэксту?

¾ Запішыце атрыманы тэкст.

1) Фізкулыпхвілінка «Мы асеннія лісточкі». І'ухі ныконваюццаўадпаведнасці з тэкстам.

 

Прабег вецер — зноў Узняў шмат лістоў.

Мы, асеннія лісточкі,

На галінках сядзелі,

Закружылі, паляцелі I зноў на зямлю селі.

Падзьмуў вецер — паляцелі,

На зямлю мы ціха селі.

2) Актуалізацыя ведаў.

а) Практыкаванне № 28. с. 17.

Настаўнік прапануе вучням спачатку знайсці межы сказаў, даказаць, што з дадзеных сказаў складаецца тэкст. Затым выразна прачытаць сказы, у якіх апісваецца прырода, звяртаючыся да слоў, якія пераклалі.

б) Практыкаванне № 29. с. 17 — вусна.

Дзеці чытаюць прапанаваную ў практыкаванні характарыстыку тэкстаў, затым праца над тэкстам працягваецца.

¾ Які перад намі тып тэксту? Назавіце яго асноўную думку. Дайце назву атрыманаму тэксту. Запішыце апісанне прыроды з практыкавання № 28, с.17.

Вечарам над лесам сабраліся хмары. Бліснула маланка. Забухаў цяжкі гром. Пайшоў моцны дождж.

- Калі б вы малявалі малюнак да гэтага ўрыўка, якія выкарастоўвалі б фарбы?

VII. Вынікі 1-й часткі ўрока. Рэфлексія.

¾ Што даведаліся на ўроку?

—Ці ўсіх пастаўленых мэт мы дасягнулі?

—3 якімі відамі тэксту мы працавалі?

—Які тэкст аднясём да тэксту-апісання? (Вусны партрэт восені, апісанне прыроды.)

—Які тэкст аднясём датэксту-апавядання? (Пра зайца.) Чаму? (Адказы.)

Падвесці вынікі і-й часткі ўрока дзецям дапамагае табліца 3 (гл. с. 16).

 

Табліца 3 Тыпы тэксту
Тып тэксту Якія пытанні можна задаць? ІІра што гаворыцца? З якіх частак складаецца тэкст Як звязваюцца сказы ўтэксце?
Апавяданне Што рабіла асоба (прадмет)? Аб якіх падзеях ці з'явах гаворыцца ў тэксце? Пра дзеянні і падзеі Пачатак дзеяння, яго развіццё і заканчэнне «Ланцужком»
Апісанне Які прадмет? Якая асоба? Пра прыметы прадмета, асобы Агульнае ўяў- ленне, асобныя прыметы «Кветачкай»

 

1) Самастойная работа.

Практыкаванне N° 30. с. 18.

—Размова ў гэтым тэксце пойдзе пра лілею. ІІІто такое лілея? (Раз гляданне ілюстрацыі лілеі, апісанне расліны: прыгожыя белыя нібы выгнутыя пялёсткі, жоўтая сярэдзінка.)

—Дзе расце лілея? (На вадаёме.)

—Ці можна яе зрываць? (Пельга, бо гэта можа прывесці да яе знішчэння.)

Вучні ў групах чытаюць тэкст, вызначаюць яго тып. ('Гэкст-апавяданне, таму што сказы звязаны паміж сабой «ланцужком».)

Пры чытанні тэксту вучні павінны звярнуць унагу на перакладзеныя словы. Настаўнік звяртае ўвагу на неабходнасць эапісаць адказы на пытанні, размешчаныя ў падручніку.

1. Дзе зелянеў круглы ліст? (Ля берага зелянеў круглы ліст.)

2.Што пакалыхвалася на вадзе побач з круглым лістом? (Побач пакалыхвалася на вадзе белая лілея.)

3.Якія пялёсткі быліўлілеі? (Улілеі былі тонкія і прыгожыя пялёсткі.)

Калектыўная праверка.

2) Работа над слоўнікавым словам.

У нас новае слоўнікавае слова — секунда. Секунда — гэта адзінка вымярэння часу; і хвіліна раўняецца 6о секундам. Слова «секунда» запазычана з лацінскай мовы.


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2024 год. (0.018 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал