Студопедия

Главная страница Случайная страница

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Замацаванне






1. Растлумачыць сэнс слова «секунда». (Вельмі кароткі адрэзак часу.)

2. Скласці словазлучэнні, выкарыстоўваючы гэтае слова. (Прыду- маць за секунду, некалькі секунд...)

3. Скласці сказы, выкарыстоўваючы слова «секунда». (Лепшыя сказ ы вучні запісваюць у сшытак.)

VIII. Вынікі ўрока. Рэфлексія.

—Пра што даведаліся на ўроку?

—Што паўтарылі?

— Якія былі цяжкасці?

- Што спадабалася на ўроку, напішыце на сваіх каляровых лісточках I прммацуйце да нашага дрэва ведаў (малюнак дрэва фарматаАў.

IХ. Дамашняе заданне.

І'класці тэкст па пачатку (на выбар):

і Лднойчы я пайшоў у лес і ўбачыў там зайца. Вось які ён быў...).. Аднойчы я пайшоўулес і ўбачьгўтам зайца. I вось што адбылося...

- Які тып тэксту ў першым заданні? (Тэкст-апісанне.)

- А ў другім? (Тэкст-апавяданне.)

 

 

4 КЛАС Тэкст-апавяданне, тэкст-апісанне  
Мэта: пашыраць веды вучняў пра тэкст-апавяданне, тэкст-апісанне, іх асаблівасці; фарміраваць уменне адрозніваць гэтыя тыпы тэксту паводле асноўных прымет; выхоўваць ветлівасць, павагу да старэйшых.
Абсталяванне: падручнік па беларускай мове (4 кл., ч. 1).

Ход урока

I. Арганізацыйны момант. Псіхалагічная падрыхтоўка даўрока.

* * *

Чалавеку патрэбна не слова,

а людская ўвага і ласка,

і сардэчнае шчырае слова,

і вясёлая добрая казка.

(С. Грахоўскі.)

II. Праверка дамашняга задання.

Практыкаванне № 31. с. 18. Вучні чытаюць тэкст, які ў іх атрымаўся.

¾ Што такое тэкст?

—Якія бываюць тэксты?

- Які тэкст па тыпу вы толькі што зачыталі? Чаму?

Развіццё маўлення.

—Зараз я прачытаю вам тэкст, а вы прыдумайце яго працяг.

У даўнія часы на беразе сіняга мора стаяў блакітны казачны горад. Жылі ў ім шчаслівыя людзі. Удзень яны працавалі і спявалі песні, 6о праца прыносіла ім радасць. А ўвечары з іх дамоў лілася ціхая музыка.

ІІра тое, што на свеце ёсць горад, у якім усе людзі шчаслівыя, даведаўся злы чараўнік... (Працяг прыдумваюць вучні самастойна.)

—А зараз прыдумайце працяг іншага тэксту. (Настаўнік можа выкарыстаць малюнак або фотаздымак ката.)

На пожні сядзіць кот. Вўсы ў яго рудыя, грудка... (Працяг тэксту нучнямі.)

Чытаючы тэкст, настаўнік звяртае ўвагу дзяцей на тое, што націск у слове «вусы» падае на першы склад.

—Выкарыстоўваючы падказку з практыкавання № 29 с. 17, адкажыце на пытанні: «Чым адрозніваюцца тэксты паміж сабой? Чым яны па добныя?».

III. Работа па новай тэме.

Работа па падручніку.

Пракгыкаванне № 29. с. 17.

¾ Спішыце. Растлумачце правапіс прапушчаных літар.

—Які агульны сэнс маюць усе гэтыя сказы?

—Складзіце і запішыце яшчэ адно пыказванне.

Фізкультхвілінка.

V. Працяг работы па новай тэме

1) Работа па падручніку.

а) Практыкаванне № 2. с. 4 — вусна.

б) Практыкаванне № 11. с. 8.

Вучні з дапамогай настаўніка перакладаюці. тэкст на беларускую мову і запісваюць яго ў сшыткі. Падкрэслінаюць дзейнікі і выказнікі, даказваюць, што гэта тэкст, а не набор асобных сказаў. Вызначаюць тып тэксту: тэкст-апісанне або тэкст-апавяданне. Абгрунтоўваюць свой ад- каз, выкарыстоўваючы практыкаванне № 20. с. 17.

2) Работа па групах.

v 1-я група (вусна) — прыдумаць працяг тэксту.

v 2-я група (пісьмова) — скласці тэкст-апісанне да панярэдняга прак тыкавання.

VI. Вынікі ўрока. Рэфлексія. Тэст.

1. Тэкст — гэта...

а) Некалькі спалучэнняў слоў;

б) некалькі сказаў, звязаных паміж сабой па сэнсе;

в) некалькі слоў.

2.Да тэксту можна падабраць...

а) Тэму;

б) загаловак;

в) асноўную частку.

3.Як называецца тэкст, у якім апісваюцца прыметы ці ўласцівасц прадметаў і з'яў?

а) Тэкст-апавяданне;

б) тэкст-апісанне..

4. Вызначце тып тэксту:

Як хораша ў бары. Які цудоўны смаляны пах напаўняе лес. Чырванеюць с уніцы на палянах. Радасна спяваюць птушкі.

а) Тэкст-апавяданне;

б) Тэкст-апісанне.

¾ Працягніце выказванні:

ü Я ўспомніў...

ü Мне спадабалася...

VII. Дамашняе заданне.

Практыкаванне № 30, с. 18.

 

 

4 КЛАС Часткі тэксту. План апавядальнага тэксту  
Мэта: адпрацоўваць уменне вызнанаць тэму і асноўную думку тэксту, дзяліць яго на сэнсавыя часткі; развіваць вуснае і пісьмовае маўленне вучняў; вучыць складаць план тэксту, вусна пераказваць тэкст па плане; выхоўваць любоў да роднай мовы, прыроды, гісторыі, актывізаваць эмацыянальную сферу.
Абсталяванне: падручнік; беларуска-рускі слоўнік; тлумачальны слоўнік; «слоўнік настрою»; папяровая лілея; фотаздымкі жывёл Белавежскай пушчы; магнітафон, музыкальны кампакт-дыск «Легенды і паданні»; характарыстыка герояў.

Ход урока

I. Арганізацыйны момант

Праверка арганізацыі працоўнага месца; пажаданне поспехаў, добрага настрою на ўроку, упэўненасці ў сваіх ведах.

ІІ. Праверка дамашняга задання

Вучні чытаюць складзеныя тэксты ў групах, потым ад кожнай групы па аднаму тэксту зачытваюць услых. Тлумачаць тып тэксту, чым адрорнізваецца змест тэксту-апісання і тэксту-апавядання, як звязаны яны паміж сабой.

III. Хвілінка чыстапісання

IV.Работа па групах

Кожнай групе даецца вуснае заданне, якое вучні выконваюць калектыўна. Праз некаторы час работа правяраецца (разлічана на чатыры групы).

 

1-я група — падабраць роднасныя слоны “дождж”, (Дождж — дажджавы, дажджлівы, дажджынка.)

• 2-я група — растлумачыць значэнне слоў “дожд ж” (вучні працуюць з тлумачальным слоўнікам). (Дождж атмасферныя ападкі ў выглядзе кропель вады, якія падаюць з хмар.)

• 3-я група — гука-літарны аналіз слова «дождж».

• 4-я група — скласці са слоў скаэ, пнайсці д іі'йпік І ныкаэнік:

Дождж, сыпануць, лес, нечакана, у. (ІІечакана ў лесе сыпануў дождж.)

V. Арфаграфічная размінка

Заклічка

Дожджык, дожджык, сыпані!

Мы паедлем на кані.

Паддажджом без шапак —

Не баімся кранак!

¾ Калі можна выкарыстоўнаць такую заклічку? (Калі чакаем даждж.)

— Запішыце заклічку па памяці. Растлумачцс ар< |> аграмы.

Узаемаправерка ў парах.

VI.Паўтарэнне пройдзенага матэрыялу

1) Гульня-тэст «Так ці не».

Вучні ў слупок запісваюць нумар пытання і адказ: «так» ці «не». (Два вучні працуюць за закрытай дошкай.)

1. Тэкст складаецца са сказаў, якія звязаны паміж сабой. ('Гак.)

2. Да тэксту можна падабраць загаловак. (Так.)

3. Сказы ў тэксце можна ставіць у любым парадку. (Не.)

4. Правільна аформлены тэкст павінен мець: чырвоны радок, пачатак і канцоўку. (Не.)

5. Загаловак патрэбны, каб раскрыць тэму тэксту ці яго асноўную думку. (Так.)

6. Бываюць тыпы тэкстаў: тэкст-апісанне, тэкст-апавяданне. (Так.)

7. Тэкстам можа быць любы сказ. (Не.)

8. У тэксце-апісанні сказы звязаны паміж сабой «кветачкай». (Так.)

9. Гэты набор сказаў можна назваць тэкстам:

Нечакана пайшоў моцны дождж. Буйныя цёплыя кроплі гучна за- пляскалі па траве. Усе пачалі хавацца ад дажджу. Жучкі, матылькі, мухі пазалазілі хто куды. (Так.)

10. Гэты ўрывак належыць да канцоўкі:

Выпаў першы снег. Усё кругом стала белым. Дзеці выглянулі ў акно. (Не.)

Калектыўная праверка тэсту.

2) Гульня «Перакладчыкі».

Вучні перакладаюць словы ў групах, пры неабходнасці карыстаюцца слоўнікам. Настаўнік папярэджвае дзяцей, што перакладзеныя словы спатрэбяцца для далейшай работы.

Уласны ¾

Xмара —

Промні¾

Паляванне —

Вясёлка —

Цуд —

Бязмежны —

Старажытны

Стагоддзе —

Шлях —

Абрус —

Напрасткі

Спрыт

Кемлівасць

Праверка перакладу праводзіцца калектыўна.

V ІІ. Фізкультхвілінка для вачэй

VIII. Тлумачэнне новага матэрыялу.

¾ Для тлумачэння новага матэрыялу нам спатрэбіцца лілея, але не сапраўдная, а папяровая. На мінулым уроку мы апісвалі яе знешні выгляд і месца знаходжання. А зараз уявім сабе, што лілея —гэта тэкст. Як вы думаеце, пялёсткі лілеі чым будуць з'яўляцца ў тэксце? (Сэнсавымі часткамі.)

¾ Вызначце тэму ўрока. (Часткі тэксту.)

¾ Якіх мэт мы павінны дасягнуць на ўроку? (Узнавіць набытыя веды пра тэкст, даведацца новае пра часткі тэксту.)

1) Работа па падручніку

Практыкаванне № 32. с. 19.

—Дзеці, уважліва разгледзьце малюнак. Як вы разумееце тое, што на ім намалявана?

- На якія часткі можа дзяліцца тэкст? (Пачатак, асноўная частка, ыінцоўка.) Так, а яшчэ ў тэксце ёсць сэнсавыя часткі.

2) Работа з правілам.

Вучні чытаюць правіла на с. 19, а затым сумесна з настаўнікам на дошцы складаюць кластэр.

 

 

Схема 2


Поделиться с друзьями:

mylektsii.su - Мои Лекции - 2015-2026 год. (0.077 сек.)Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав Пожаловаться на материал